Takarítócégként is kijelenthetjük, hogy nem könnyű feladat a fertőtlenítés, inkább kihívás! Ugyan ebben az évben szerencsére még „a csapból is ez a téma folyik”, mégis sok a félreértés és a téves információ körülötte.

Hogyan, mivel és mikor csináljuk jól a fertőtlenítést? Milyen eredményre számíthatunk?

Nézünk egy aktuális példát, vegyük egy mindenki számára ismerős felületet, mondjuk egy iskolai padot, amely mellett két diák ül naponta órák hosszat. Legyen az asztal felülete egy klasszikus natúr faforgács lemez 2 oldalon fóliázva.

Milyen szennyeződések keletkezhetnek rajta egy átlagos napon, pár óra leforgása alatt?

  • mechanikus szennyeződések: pl. a homokszemcsék, porszemcse, virágpollenek, morzsa, emberi hámsejtek, föld, sár,
  • vegyi szennyeződések: pl. tisztítószer maradványok, lecsöpögött étel,- és italmaradékok (üdítőitalok, péksütemény lekvárja, csokifolt stb.), olaj vagy zsír, tinta, zsírkréta, festék vagy egyéb pigmentek,
  • biológia szennyeződések: pl. baktériumok, spórák, gombák, vírusok, paraziták, atkák, anyagcsere maradvány (pl. nyál, orrváladék)

Hogyan fertőtleníthetjük hatékonyan és a lehető leggyorsabban ezt a példában lévő az iskolai padot?

Először jön a takarítás, utána a fertőtlenítés, ugyanis a kettő nem ugyanaz. A takarítás során alkalmazott takarítószerek a mechanikai és a vegyi szennyeződések eltávolításában hatékonyak, a fertőtlenítőszerek pedig a biológiai szennyeződések hatástalanítására alkalmasak.

A szennyezett felületet nem érdemes rögtön fertőtleníteni, hiszen a fertőtlenítő először a szennyeződésben lévő fehérjével fog reakcióba lépni, és hatása nem jut el a mikroorganizmusokig.

  1. Az első takarítási fázist végezze el a szennyeződés fajtája szerint megválasztott, és a gazdafelületet nem károsító, jó minőségű tisztítószerrel,
  2. a második, fertőtlenítési fázist pedig olyan szerrel, amely a jelzett hatásspektruma alapján megfelelő a hatástalanítani kívánt kórokozó elleni alkalmazásra.

A tisztító- és fertőtlenítőszerek alkalmazásánál igen körültekintően kell eljárni. A munkát csak képzett, legalább tisztítás-technológiai szakképzettséggel rendelkező személy irányításával szabad végezni, aki megfelelő jártassággal rendelkezik a tisztító- és fertőtlenítőszerek kezelésében, hígításában, és alkalmazásában.
A tisztító- és fertőtlenítőszerek felhasználásakor mindig rendelkezésre kell állnia a szerek biztonsági adatlapjának (a szer szállítója át kell, hogy adja) és a gyártó által kiadott kezelési, alkalmazási útmutatónak. Amennyiben ez utóbbival nem rendelkezünk, a szer alkalmazása előtt szerezzük be. Mindkét dokumentumot alaposan tanulmányozzuk át. A bennük található információk közül a legfontosabbak:

  • milyen szennyeződések eltávolítására alkalmasak;
  • milyen pH tartományba esnek;
  • milyen biztonsági szabályokat kell betartani;
  • milyen hígításban kell alkalmaznunk a szereket;
  • fertőtlenítő szerek esetén mennyi az előírt behatási idő az adott kórokozó ellen;
  • ha a gyártó azt is megadja, mely felületre káros az adott szer, fogadjuk meg az instrukcióját!

Mindig viseljük védőkesztyűt, védőszemüveget, maszkot a takarítás, fertőtlenítés során!

Vannak ugyan olyan egyfázisú szerek, melyek egy lépésben képesek tisztításra és fertőtlenítésre is, de ezek alkalmazása csak alapvetően tiszta felületeken használhatjuk eredményesen, amelyket minden nap alaposan megtisztítunk. Ennek megítéléséhez szintén szakember közreműködésére van szükség, ráadásul olyan szakemberére, aki a területet is jól ismeri. Az egyfázisú szereknek fertőtlenítő tulajdonsága mellett alkalmasak kis mennyiségű, letapadt szennyeződések eltávolítására is. Alkalmazásuk során egy lépésben tisztítanak és fertőtlenítenek. Az egyfázisú tisztító,- és fertőtlenítőszerek ára általában magasabb, valamint az erős hatásfoknak és agresszívebb hatóanyagoknak köszönhetően az egészségre különösen veszélyesek, védőkesztyű és védőszemüveg, maszk viselése nélkül nem használhatóak! Ha nem az előírt töménységben és hatóidővel dolgozunk, akkor a felületekben is kárt tehetnek.

Mivel törüljük át fertőtlenítendő felületeket?

A takarítás során alkalmazzunk mikroszálas törlőkendőket és mopokat.
(Fontos szabály, hogy a mikroszálas kendők és mopok mosásánál másfajta anyagú textíliákat ne tegyünk bele a mosógépbe.)

A gyakoriság kérdése – hiába jó a fertőtlenítés, ha nem elég gyakori vagy alapos!

A gyakoriság is pont olyan lényeges tényező, mint a helyes tisztítószer megválasztása. A használat intenzitása szabja meg, milyen gyakran kell fertőtleníteni. Vannak olyan felületek, melyeket sokkal gyakrabban érintünk (iskolai pad, kilincs, WC, számítógép, telefon stb.) ezeket a nagy forgalmú helyeken a pandémiás időszakban naponta többször is át kell törölni, fertőtleníteni.
Ha igazoltan koronavírus fertőzött tartózkodott a helyiségben, akkor nincs kérdés: MINDENRE kiterjedő felületfertőtlenítésre van szükség, több fázisban. Ebben az esetben még a hideg-ködös fertőtlenítés beiktatását is javasoljuk, mert a hideg köd képzéssel létrehozott fertőtlenítőszeres aeroszol valóban minden helyre eljut a levegővel.

Az iskolai fertőtlenítés margójára

Gyermekek kezébe soha ne kerüljön semmilyen tisztítószer, ezért kérjük, ne hagyjanak őrizetlenül takarítószereket az iskolában, óvodában, valamint ne kérjék gyermekek (még a nagyobbakét sem) közreműködését, segítségét az iskolai fertőtlenítő takarításban!

A Granpol Kft. takarítási szakértői azt sem támogatják, hogy a szülők is kivegyék a részüket az intézmények fertőtlenítéséből, mert ha nem kapnak előzetes oktatást szakértőktől, vagy nincs elég megbízható információjuk a fertőtlenítő takarításról, akkor kárt tehetnek a saját és mások egészségében, a felületekben, ezáltal sajnos csak időt, pénzt, energiák pazarolnak el. Ezekkel együtt reális veszély az is, hogy egyébként hatástalan lesz a munkájuk, és úgy gondoljuk, hogy a hamis biztonságérzet is támogathatja a járvány terjedését.

Az is előfordulhat, hogy éppen a saját takarítójuk sem rendelkezik megfelelő ismeretekkel és gyakorlattal. Ha ezt tapasztalják, kérjék segítségünket, vegyék fel velünk a kapcsolatot.

Takarítási referenciák

Ilyen volt, ilyen lett...
Nézze meg referencia munkáinkat: Takarítási referenciák

Ajánlatkérés:

kapcsolat(kukac)granpol.hu

 +36/70/953-7803