Granpol Kft. - takarítási szolgáltatások

Szakértőként gondoskodunk a munkahelyek tisztaságáról

Irodatakarítás | Ipari takarítás  Padlótisztítás

Környezetbarát takarítási szolgáltatás

Zöld takarítás

Ilyen volt, ilyen lett... takarítási referencia képek

Referenciák

Megoldjuk takarítással kapcsolatos problémáit!

Miért mi?

Ezekre az ügyfél véleményekre vagyunk a legbüszkébbek

Rólunk mondták

  • Napi iroda takarítás

    Napi iroda takarítás

    Tapasztalataink alapján a legnagyobb igényeket kielégítő szolgáltatásokat biztosítjuk.


  • Iroda nagytakarítás

    Iroda nagytakarítás

    Ha irodájában eseti jelleggel van szükség takarításra, keressen minket!


  • Csarnok, raktár, mélygarázs takarítás

    Csarnok, raktár, mélygarázs takarítás

    Eltávolítjuk a makacs olajfoltokat, guminyomokat garázsából, raktárából

  • Padozatok tisztítása és bevonatolása

    Padozatok tisztítása és bevonatolása

    Gránit, márvány járólap, pvc és linóleum tisztítás, polírozás, felújítás


  • 1
  • Szálláshely takarítás

    Szálláshely takarítás

    Wellness hotel, panzió, apartman takarítás


  • Társasházak és teremgarázsok nagytakarítása

    Társasházak és teremgarázsok nagytakarítása

    Társasházi teremgarázs, parkolóház nagytakarítás


  • Konyha/HACCP takarítás

    Konyha/HACCP takarítás

    Konyhaüzemek nagytakarítása és fertőtlenítése


  • Vezetőképes (ESD) padozatok ápolása

    Vezetőképes (ESD) padozatok ápolása

    Megoldjuk ESD padlója vezetőképességének fenntartását!


  • 1

Kérje ajánlatunkat!

Ajánlatkérés

Mi rosszabb a sörhasnál? - és mi rosszabb egy koszos mosdónál?

 

A fenti kérdés egy rossz „favicc” első sora.

  • Szóval, mi rosszabb a sörhasnál?
  • A pizza hát.

A faviccet arra az üzemeltetői kérdésre rímeltetve citáltam ide, hogy:

  • Mi rosszabb egy koszos mosdónál?
  • A koszos szőnyeg.

Ez utóbbi pedig nem vicc.

Valóban, a koszos szőnyegek sokkal több problémát, és veszélyt rejtenek, mint ahogyan a köztudatban él. A háztartási fürdő és WC tisztítókról szóló TV-reklámokban jópofák a kórokozókat megszemélyesítő „lények”. De ha hasonlóan szeretnénk ábrázolni a szőnyegekben és kárpitokban lévő szennyeződést, mint veszélyforrást, akkor talán egy katasztrófafilmet és egy horrorfilmet kellene összegyúrni. Nyilván mindkettő túlzás, de ez utóbbi lenne a kisebb túlzás.

Miért veszélyesebbek a szőnyegek a mosdóknál?

 

A mosdók – ha szennyesek is – egyszerűen tisztíthatók. Jól behatárolható a szennyeződés fajtája, könnyű meghatározni a takarítás gyakoriságát, és egyszerű a technológia. Ráadásul a szanitereken még nagyrészt látható is a szennyeződés. Legalábbis a nagyja.

 

Nem ez a helyzet a szőnyegekkel. Ott nem látható a szennyeződés, illetve ha igen, akkor már kicsit fejünkre nőtt a probléma.

 

A padlószőnyegekben – megfelelő és szakszerű karbantartás hiányában - rengeteg por, korom, emberi hámsejt, hajszálak, ételek darabjai, italok maradványai, vegyi anyagok, tisztítószer maradékok, stb. halmozódhatnak fel. Ráadásul a porszemcséken gombák, baktériumok, esetleg vírusok tapadnak meg, melyek a lépések és a légáramlat felkavar a levegőbe, a helyiségben tartózkodók pedig belélegzik, megtapad a nyálkahártyán, és ez különböző egészségügyi problémákat okoz.

 

Nagyon fontos tudnunk, hogy milyen állapotban van a szőnyegünk, de ez önmagában kevés. Egy adott helyszínen lévő szőnyeg szakszerű, és hatékony karbantartásához több kérdést kell tisztáznunk.

 

Kezdjük mégis itt, a szőnyeg pillanatnyi állapotánál.

 

Legfontosabb szempont, hogy mekkora mennyiségű, milyen összetételű, és ezen belül az adott időben éppen milyen minőségű szennyeződés van a szőnyegben.

 

De hogyan derítsük ki, mennyi kosz van a szőnyegünkön?

 

A tisztaság – vagy inkább szennyezettség – mérésére ma Magyarországon az üzemeltetők, és a takarítók között nincsenek elterjedt módszerek, pedig legalább három esetben nagyon fontos lenne tudnunk, hogy mennyi, és milyen szennyeződés van a szőnyegben.

  • Az egyik eset, amikor a napi takarítás hatékonyságát akarjuk ellenőrizni, a másik,
  • amikor átmeneti- vagy nagytakarításkor szeretnénk tudni, hogy az első lépés elég hatékony volt-e, illetve kell-e még folytatnunk, mielőtt valamelyik szőnyegtisztítási technológiába belekezdenénk.
  • A harmadik eset pedig az, amikor átmeneti- vagy nagytakarítás után ellenőriznénk a munka hatékonyságát.

 Mi így mértük meg a szőnyegben lévő por mennyiségét: 

 

Egy projekt alkalmával szerettük volna tudni a szőnyegben lévő szennyeződés mennyiségét és minőségét, ezért számba vettük rendelkezésre álló lehetőségeinket annak érdekében, hogy valamilyen kvázi objektív módszert, „mérési technológiát” dolgozzunk ki.

 

Rendelkezésünkre állt egy motoros kefés fejű porszívó, és hozzá egy mintavevő eszköz. Ez megfelelőnek látszott, csak azt kellett kidolgozni, hogy milyen mérési módszert alkalmazzunk.

 

A szennyeződés mennyiségének megállapításához kézenfekvőnek, és egyszerűnek kínálkozott a minta tömegének megmérése. A szennyeződés összetételének vizsgálatához pedig rendelkezésünkre állt egy elektronikus nagyító, amely számítógéphez csatlakoztatva 20-200-szoros nagyításra alkalmas, és arra, hogy a képeket közvetlenül rögzítsük.

Így készültünk fel a mérési módszerre:

Legelőször a mintavétel módszerét kellett meghatároznunk, amit egységesíthetünk. Úgy döntöttünk, hogy 2 lépcsőben veszünk mintát. Első alkalommal a takarítás előtt, másodszor pedig utána.

Előkészítettük a mintavevő lapot úgy, hogy a tárolóval (esetünkben ez egy egyszerű kisméretű postai boríték volt, melybe a lap félbehajtva kényelmesen belefért) együtt lemértük egy nagy (0,0001 gr-os) pontosságú mérlegen. A mérések igazolták, hogy ez a pontosság elegendő is.

A tároló és a mintavevőlap tömegének (tara) megállapítására azért volt szükség, hogy a szennyeződés tömegét pontosan meg tudjuk mérni. A tara ugyanis minden egyes mintavevő lapnál más volt. (4,2510 gramm, és 4,4602 gramm között mozgott a 11 mintánál, ami az átlaghoz képest -2,46%-ot, és + 2,34%-ot jelent. Ezt csupán érdekesség miatt jegyzem meg, a mérést, és a következtetések levonását nem befolyásolja.)

 

A mintavétel

 

A vizsgált szőnyeg irodai műszál velúr padlószőnyeg volt, melynek 1 m2-es területét vizsgáltuk: a mintavevő eszközzel felszerelt 35 cm-es fejszélességű motoros porszívóval 3x kiporszívóztuk a kijelölt területet kb. 50%-os átfedéssel, és az egyes műveleteket egymásra merőlegesen végeztük annak érdekében, hogy a szőnyeg szálainak fekvési irányából eredő egyenetlenség miatti hibát kiküszöböljük. A mintavétel végén a mintavevő lapot kivettük, és visszahelyeztük a borítékba, majd újra lemértük immár a szennyeződéssel együtt.

 

Ezután a mintavevő készüléket levettük a porszívóról, és a mintaterületet 4x kiporszívóztunk úgy, ahogy a terület napi takarításának technológiai leírásában volt: alkalmanként 1x, és kb. 10-20%-os átfedéssel. Erre azért volt szükség, mert a napi takarítás hatékonyságát kívántuk ellenőrizni. Ezután ismét mintát vettünk egy újabb előkészített mintavevő lappal és mértünk.

A mérésünk eredményén mi is megdöbbentünk!

 

A két mintát statisztikai módszerrel elemeztük. Megállapítottuk, hogy az 1. mintavételnél a por súlya 0,2660 gramm volt, a 2. mintavételnél pedig 0,0869 gramm. A közbenső 4 porszívózás tehát jócskán csökkentette a szőnyegben lévő por mennyiségét, mert az 1. és az 5. porszívózás közötti különbség 0,1792 gramm volt. A 2. mintában tehát 67,33%-kal volt kevesebb a por mennyisége.

 

Ez a pormennyiség-csökkenés igen jelentősnek számít. A mintavételek közötti 4 porszívózás egyébként kétheti munkavégzésnek felelt meg. Az adott területen ugyanis – a napi takarítás műszaki tartalma szerint – hetente 2x írták elő a porszívózást.

 

Az pedig, hogy az 1. mintavétel nagy pormennyiségéhez képest a 2 mintavételnél jóval kevesebbet mértünk jelzi, hogy szakszerű porszívózással gyorsan csökkenthető a por mennyisége.

 

A mintákat elektronikus nagyítóval is vizsgálatuk. Megállapítottuk, hogy főleg (kb. 80%-ban) por, ezen kívül hajszálak, ismeretlen eredetű szöszök, és a szőnyeg letöredezett szálai voltak a mintában.

A szennyeződés mennyiségének, és összetételének meghatározása jelentős lépés a takarítás minőségének mérésében.

A szolgáltatóknak segítséget nyújt a szolgáltatás javításában, ezáltal a hozzáadott érték növelésében. Ha sikerül általánossá tenni a takarítás minőségmérésében, az nagy mértékben növelheti a takarítás értékelésének objektivitását, ezen keresztül a vevői bizalom növelését, és a takarítás értékének elismertetését.

Hisz ne feledjük: A tisztaság érték!

 

További cikkeink:

Ismeri a kutyust az IKEA reklámból?

Sárga kendő van a takarítónál - Ezt jelenti:

Egyszer áldás, máskor átok? Mi az?

Tavaszi tisztítókúra recept szőnyegeknek

Takarítási referenciák

Ilyen volt - ilyen lett. Nézze meg referencia munkáinkat, kattintson erre a linkre.

Ptakarítási referenciak, PVC padlo takarítás

Tisztaság Mánia Blog

Olvassa a Tisztaság Mánia Blog-ot Ön is. Szerezzen friss ismereteket a takarítás szakmai titkairól:

Tisztaság Mánia Blog

 

Vagyonvédelmi üzletág

Ismerje meg vagyonvédelmi üzletágunk szolgáltatásait, kattintson a képre:

vagyonvédelmi szolgáltatások